niedziela, 31 stycznia 2016

Fakty i mity o kastracji

Pamiętaj: niekontrolowane rozmnażanie zwiększa populację bezdomnych zwierząt i odbiera szansę adopcji zwierzętom przebywającym już w schroniskach.

Wciąż pokutuje błędna opinia, że suczki i kotki powinny mieć chociaż raz w życiu potomstwo.
Nic bardziej mylnego! Ten sposób myślenia przyczynia się do zwiększania problemu bezdomności zwierząt w naszym kraju. Pamiętajmy, że tylko jedna suczka może w ciągu roku mieć dwa mioty szczeniąt (od 1 do aż 6 szczeniąt!!!).


Rysunek przedstawia ilość szczeniąt, jaka może się urodzić z dwóch pokoleń. 


Co zrobić z 6 słodkimi szczeniaczkami lub kociakami? Rodzina, znajomi, ogłoszenia w internecie? Czasami udaje znaleźć się odpowiedni dom dla szczeniąt. Niestety fakty są takie, że słodkie szczeniaki często stają się szybko niechcianymi psami, które trafią do schroniska lub na łańcuch, a ich życie może być pełne cierpienia. Pamiętajmy również, że słodkie szczeniaki nie poddane sterylizacji w wieku dojrzałym, wkrótce same urodzą potomstwo, zwiększając populację zwierząt. Problem nawarstwia się.


Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest sterylizacja.

Po zabiegu sterylizacji zwierzęta:
  • nie maja poczucia wybrakowania
  • nie cierpią również z powodu braku możliwości posiadania potomstwa
  • sterylizacja zapobiega groźnym chorobom i sprawia, że zwierzę żyje dłużej, bez ryzyka zachorowania na ropomacicze czy guzy gruczołów mlekowych
  • zmniejsza się popęd seksualny u czworonogów, dzięki temu samce rzadziej uciekają w celu poszukiwania partnerki. Suczki natomiast nie przechodzą ciąży urojonej.
Podobnie jest z kotkami. Z tą różnicą, że kotka może mieć aż 3 mioty kociąt rocznie!!! Pomnóżcie ilość kociąt razy trzy. Wynik jest zatrważający! Kto da schronienie, pokocha i wyżywi te kociaki?!
U psów i kocurów zabieg kastracji, oprócz oczywistego tj. ograniczenia niechcianych miotów, ma inne przesłanki. U psów wskazaniem do kastracji jest również agresywne zachowanie psa lub gdy w wieku średnim pies zaczyna mieć problemy z powiększoną prostatą. U kocurów głównym powodem jest chęć pozbycia się przykrego zapachu pozostawianego przez kocury przy znaczeniu terenu. Niestety wśród właścicieli psów, a w szczególności u mężczyzn, istnieje silne zakorzenione twierdzenie, że wykastrowany pies to już nie pies.


Zachęcamy do wysłuchania audycji dr Doroty Suminśkiej, w której panowie dowiedzą się na przykład, że wykastrowany psiak zachowuje sprawność seksualną i jest w pełni samcem :)

dr Dorota Sumińska

Właściciele czworonogów często boją się, że po przeprowadzeniu sterylizacji lub kastracji, osobowość ich zwierzaka ulegnie zmianie. Jest to kolejny mit. To prawda, że agresywny pies zostanie rzeczywiście wyciszony po kilku miesiącach od zabiegu, bo nie będą w nim "buzować" hormony, ale pozostałe zwierzęta, które były chętne do zabawy i wesołe, takie też pozostaną. Jeśli kocur uciekał z domu i chodził na polowania, to dalej będzie znikał z domu, ale już bez obrażeń po walkach z innymi kotami. Jedyne, na co właściciel musi zwrócić uwagę po zabiegu, to ilość podawanego pokarmu, ponieważ zwierzęta po operacji mają tendencję do tycia. 
Każdy właściciel psa lub kota musi rozważyć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu sterylizacji lub kastracji. Nie uciekajmy od tego problemu ze względu na własne obawy i błędne opinie na ten temat. Jeśli jeszcze się wahasz, to wizja potomstwa Twojego ukochanego psiaka lub kota za kratami schroniska, pod kołami samochodu lub cierpiącego na samotność i spędzającego całe życie na łańcuchu, powinna być jak kubeł zimnej wody.


Pamiętaj: niekontrolowane rozmnażanie zwiększa populację bezdomnych zwierząt i odbiera szansę adopcji zwierzętom przebywającym już w schroniskach.



Sterylizacja i kastracja wg. Doroty Sumińskiej:
Tematu sterylizacji i kastracji nikt lepiej i ładniej nie przedstawi jak lek. wet. Dorota Sumińska
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji dr Doroty Sumińskiej w radio TOK FM http://bi.gazeta.pl/im/0/14358/m14358870.mp3  


Piszcie do nas jeśli macie jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące sterylizacji lub kastracji. Postaramy się, aby lekarz weterynarz odpowiedział na wszystkie Wasze pytania.

Marta Stachaczek i Lucyna Poźniak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz